Przenośna płyta indukcyjna – do domu i nie tylko

Płyty indukcyjne to integralny element każdej kuchenki elektrycznej oraz gazowo-elektrycznej. Nie zawsze jednak mamy możliwość skorzystania z całego takiego urządzenia. Z tego też powodu, osoby, mieszkające w małych mieszkaniach lub lubujące się w częstych wyjazdach, coraz częściej decydują się na zakup praktycznej, wolnostojącej płyty indukcyjnej. Jej skuteczność jest bowiem taka sama, jak w przypadku płyt, montowanych na kuchenkach. Dzięki temu, mogą one pełnić rolę skutecznego sprzętu wspomagającego, umożliwiającego gotowanie dodatkowych potraw, gdy na kuchence nie ma już miejsca. Niewątpliwym atutem płyt wolnostojących jest także ich przenośność. Są one bowiem bardzo lekkie, zaś niewielkie wymiary ułatwiają zabranie ich ze sobą na kolejny wyjazd. Oto, co warto wiedzieć na ich temat.

Najistotniejsze parametry przenośnych płyt indukcyjnych

Na rynku dostępne są dwa zasadnicze typy płyt. Pierwszym z nich jest wolnostojąca płyta indukcyjna, zaś drugim – alternatywa w formie płyty elektrycznej, wyposażonej w palniki. Wybierając płytę, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc. Dotyczy to w szczególności modeli, wyposażonych w dwa palniki. Niektóre z nich powstały bowiem z myślą o dwóch różnych intensywnościach pracy, dlatego też osoby, poszukujące płyt o jednolitej mocy powinny zapoznać się z parametrami danego modelu. Pamiętajmy przy tym, że obecność drugiego palnika zwiększa nieco gabaryty płyty. Nie bez znaczenia jest tu też klasa energetyczna urządzenia. Powinniśmy szukać płyt z klasą, oznaczoną literą A. To właśnie one odznaczają się bowiem najniższym zużyciem energii.

Zalety płyt indukcyjnych wolnostojących

Ponieważ wolnostojąca płyta indukcyjna nagrzewa tylko i wyłącznie obszar pod garnkiem lub patelnią, urządzenie to nie stwarza ryzyka groźnych poparzeń. Obszarowe nagrzewanie ma również pozytywny wpływ na energooszczędność płyty. Modele, takie jak chociażby Severin KP 1071, ułatwiają także pilnowanie stanu potraw, dzięki wbudowanemu timerowi. Płyty renomowanych marek to również prosta regulacja temperatury pracy urządzenia. Niewątpliwym atutem jest tu także fakt, że czyszczenie płyty indukcyjnej nie wymaga mozolnego szorowania. Wystarczy bowiem przetrzeć ją na mokro, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń.