Jak zarządzać hodowanym stadem w sposób efektywny?

Lukratywność hodowli świń to coś, z czym bardzo trudno jest polemizować. Ogromne zapotrzebowanie na mięso tych zwierząt sprawia, że każdy renomowany hodowca może pochwalić się znakomitymi wręcz zyskami. Niestety, wraz z rozwojem fermy, znacznemu utrudnieniu ulega sam proces zarządzania dostępnymi zasobami. Tym bardziej nie dziwi więc fakt, że wielu hodowców zastanawia się, jak zarządzać fermą w sposób optymalny, bez konieczności nadmiernego powiększania kadry pracowniczej. Na szczęście, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wystarczy postawić na inteligentne systemy, przeznaczone do zautomatyzowanego zarządzania zarówno samym obiektem, jak i hodowanymi zwierzętami. W niniejszym artykule przybliżymy temat takich nowatorskich technologii.

  1. Lepsze rozplanowanie pracy

Wykorzystując specjalistyczne programy, jak chociażby popularny Solidfarm, możemy tworzyć szczegółowe listy kontrolne. Zawarte w nich dane zwierząt, budynków oraz sprzętów pozwalają na bezproblemowe sporządzenie listy obowiązków dla kadry pracowniczej. W momencie, gdy przyjdzie pora na uzupełnienie zbiornika na paszę lub zaszczepienie prosiątek, pracownik otrzyma stosowny alert na swoim smartfonie. Co więcej, sama lista pozwala na rozplanowanie zadań z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, co dodatkowo zwiększa przejrzystość zarządzania fermą.

  1. A co z zarządzaniem stadem?

Jeśli zastanawiamy się, jak zarządzać stadem w sposób optymalny, nowoczesny program dla właścicieli ferm z pewnością okaże się być lekarstwem na nasz problem. Nie ma bowiem nic bardziej zajmującego dla hodowcy, niż regularne spisywanie danych świń na papierze. Wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie zarządzające, możemy z łatwością wygenerować cyfrową kartę lochy. Wystarczy wprowadzić raz informacje, związane z pojedynczym cyklem zwierzęcia, aby system samodzielnie zaczął monitorować jego stan. To z kolei pozwala na otrzymywanie alertów, dotyczącej zbliżającej się inseminacji tudzież szczepień. Wprowadzone dane mogą również posłużyć do automatycznego podawania paszy – system sam oceni bowiem wagę świni, a także to, czy dana locha jest obecnie w ciąży tudzież laktacji, dawkując tyle pokarmu, ile dane zwierzę potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

  1. Pełna wygoda i bezpieczeństwo

Wiemy już, jak zarządzać fermą w sposób inteligentny. Wielu potencjalnych użytkowników zastanawia się jednak, czy tego typu oprogramowania są bezpieczne. Mówiąc krótko – tak, o ile korzystamy ze sprawdzonych aplikacji, takich jak wspomniana wcześniej Solidfarm. Stawiając na zaufane programy, możemy liczyć nie tylko na kodowanie naszych danych, ale również możliwość przechowywania kluczowych informacji w chmurze. Niewątpliwym atutem inteligentnego zarządzania jest tu także możliwość monitoringu zdalnego – oprócz wersji na komputery stacjonarne, oprogramowania tego typu oferują nam również wersję mobilną.